
Čtverec a jeho násobky představují stavebnicový systém. Čtverec je uřezaný z dřevěné lišty, jejíž šířka určuje jeho velikost. Na trhu jsou různé lišty. Doporučená lišta SAMI, z tvrdého dřeva, většinou buku, ale i habru a dalších dřevin, kterou krátíme, má rozměry 25,8cm x 1,6cm x 0,3cm. Čtverec 1,6 x 1,6 x 0,3 cm, je tedy velikost č.1. Používáme násobky 1 - 16, připravené k distribuci v několika baleních podle váhy. Jedno balení - jedna velikost. Např.: kilogram, 1/2kg, 1/4kg, 115g, 1kus. Materiál můžeme používat volně - bez spojování, třeba stavět věže, nebo ke slepování modelů, soustředěných čtverců, trojúhelníků, geometrických obrazců a těles, výrobě učebních pomůcek, materiálu k technickému vzdělávání, do dílen, k výtvarným činnostem.
Postupně rozšiřujeme nabídku modelů s pracovními listy - plánky s návodem na jejich slepení. Materiál na stavbu konkrétního modelu s plánkem je zabalený v zatahovacím igelitovém sáčku. Podle výpisu materiálu z plánku vybraného modelu zjistíte potřebné velikosti lišty a další doplňky. V e-shopu je nabídka modelů s plánky a dalšího potřebného materiálu. Kolečka různých velikostí s dírkou i bez dírek a kulatina na osky. Modely si můžete libovolně dotvářet, modifikovat a přidávat různé komponenty z právě dostupného materiálu. Kombinovat s kovem, plastem, sklem, dále obrábět a upravovat. Cílem je inspirace k vlastním konstrukcím!
Dílky z lišty si však můžete nařezat i SAMI. Zvládnou to už i předškoláci, ovšem za předpokladu výrazně nižších nároků na přesnost. S manuální prací je rozhodně zapotřebí začít co nejdříve a pilka do rukou už v tomto věku patří! V mnohých školkách je to běžné. Nejedná se o hru, ale o výuku. Důležité je také společné slepování s rodiči. Vyrábějme doma s dětmi, vyrábějme ve škole, na prvním, druhém stupni, v družině, nechme děti vyrábět. Mají svůj koutek, kde mohou kutit? Slepme ze čtyř lišt pokosnici, připevněme ji na roh stolu dvěmi stolařskými svorkami, vezměme pilku na železo, obloukem dolů a dejme se do práce. Začněme slepením dvou dřívek, rozřezáním lišty na polovinu, přidejme kolečka, osky, vrtejme, obrušujme, vyřezávejme, šroubujme, vypalujme, frézujme, lazurujme, lakujme...........
S lištou můžeme poznávat i číselnou řadu. Z pravidelných dílků skládáme obrazce a přitom si podáváme jedničku, pětku, desítku. Které dřívko chybí do patnáctky? Slepujeme krabičku a počítáme: kolik jedniček(dvojek, trojek, celých dřívek) bychom potřebovali, měla-li by krabička být jen z nich?
Lištu lze kombinovat bez lepení i se stavebnicí SEVA.
SAMI-systém snadno proměníme ve stavebnici. Vymyslíme si univerzální spojovací dílky, slepíme je a stavíme buď jen z těchto komponentů, nebo je použijeme jako spojky pro různé velikosti lišty. Konstrukci pak rozebereme a vytvoříme novou. Má-li konstrukce plnit funkci pevné stavby, je možné spojovací čepy zajistit kolíky ze špejle, zasunutými skrz spojené lišty vyvrtaným otvorem. Objekty sestavené bez této aretace doporučuji umístit na pevnou podložku, třeba několikavrstvou lepenku(stěna z velké krabice) a přímo na ní zafixovat základy konstrukcí. Vzniklý komplex staveb je takto možné přemisťovat jako celek. Přestane-li plnit svůj účel, může se rozebrat a dílky použít na nový projekt. Podložku je však možné zachovat a kdykoliv znovu obnovit. Lištu slepujeme disperzním lepidlem, např. Herkulesem.

BUKOVÁ LIŠTA 3mm, výběrové balení 5kg, cca 500 ks v bal.
